SHBA kryeson Turizmin e Afrikës së Jugut në 2021

spot_img

Ndërsa destinacionet anembanë globit përshpejtojnë përpjekjet për rimëkëmbjen e sektorit të turizmit pas më shumë se dy viteve të pandemisë dhe kufizimeve të lidhura me të, Turizmi i Afrikës së Jugut publikoi një raport inkurajues duke theksuar se për herë të parë, SHBA ishte tregu i saj kryesor burimor për udhëtimet jashtë shtetit.

Në vitin 2021, SHBA-ja mposhti Britaninë e Madhe, e cila ka mbajtur këtë vend të parë që nga viti 1994, duke treguar një rritje prej 14% të mbërritjeve krahasuar me vitin e kaluar.

Performanca e jashtëzakonshme e tregut amerikan i detyrohet shumë si United Airlines ashtu edhe Delta Air Lines, të cilët vazhduan t’i shërbenin destinacionit gjatë rritjes së variantit Omicron nga nëntori deri në dhjetor. Kjo pavarësisht se Afrika e Jugut është vendosur në listat e kuqe të shumë kombeve krahas vendeve të tjera të Afrikës Jugore. Të dy transportuesit janë të përkushtuar ndaj destinacionit dhe kanë njoftuar shërbime të zgjeruara dhe rrugë të reja për vitin 2022. Në vitin 2021, SHBA gjithashtu kryesoi të ardhurat turistike midis tregjeve jashtë shtetit me 2.3 miliardë R, gjë që u nxit nga shpenzimet mesatare turistike në Afrikën e Jugut që ishin më të larta se nivelet e para-pandemisë deri në 31 100 R nga 22 900 R në 2019. Rritja e shpenzimeve turistike nga SHBA u nxit nga aktivitetet turistike të kohës së lirë (17%) dhe blerjet (22%), me përqindjen e portofolit që ruhet ose rritet respektivisht nga 2019, ndërsa kategoritë e tjera panë një pjesë në rënie të portofolit në 2021.

“Kjo raporti tregon se përpjekjet tona të zellshme të marketingut dhe promovimit për Afrikën e Jugut po japin rezultat”, tha Jerry Mpufane, President i Afrikës së Jugut Qendra e Turizmit të Amerikës së Veriut.

“Afrika e Jugut mbetet një destinacion i listës së kovës dhe si rezultat, vazhdon të fitojë vlerësime të lakmuara të udhëtimit dhe mikpritjes, të cilat ndihmojnë shumë në krijimin e besimit në atë që ne kemi për të ofruar. Kur e lidhni këtë me rritjen e lidhjes së ofruar nga partnerët tanë të linjave ajrore në United dhe Delta dhe energjinë dhe entuziazmin e qëndrueshëm për destinacionin e treguar nga këshilltarët amerikanë të udhëtimit dhe operatorët turistikë, e ardhmja duket e ndritshme ndërsa ne vazhdojmë përpjekjet tona për rikuperim.”

Publikimi i këtij raporti vjen në fund të destinacionit që shpall fundin e të gjitha kufizimeve të COVID-19. Këto përfshijnë heqjen e mandatit të mbajtjes së maskave dhe kufizimet në grumbullimet dhe kontrollet kufitare për COVID-19 – dhe nevojën për t’u vaksinuar për të hyrë në Afrikën e Jugut – duke u hapur rrugë vizitorëve për të marrë frymë në hapësirat e hapura të Afrikës së Jugut dhe lejimin e rikthimi i disa prej ngjarjeve të dashura të destinacionit.

Afrika e Jugut është një destinacion kryesor i listës së kovës, i dashur për udhëtime të klasit botëror, një shumëllojshmëri të gjerë eksperiencash, duke përfshirë rezervat ekskluzive të lojërave dhe opsionet e akomodimit luksoz të përballueshëm, midis udhëtarëve amerikanë. Destinacioni është i pasur me oferta aktive aventurash, kulturore dhe historike. Ai gjithashtu i vendos turistët në qendër të skenës ndërsa zhyten në ushqimin, gjuhën, historinë, muzikën e shkëlqyer, modën, artet dhe kulturën, duke ofruar gjithashtu kafshë të egra, plazh dhe eksperienca aktive aventureske që përfshijnë aventurën e mrekullueshme, shtigjet e ecjes, vozitjen. përgjatë vijës bregdetare dhe përvoja të tjera emocionuese. Shtojini kësaj edhe njerëzit mikpritës dhe miqësorë, motin e shkëlqyer, vlerën për paratë për turistët dhe atraksionet natyrore dhe ai është destinacioni i përsosur për pushime. Në vitin 2021, ashtu si në vitin 2019, të ngrënit jashtë, pazari, shikimi i kafshëve të egra, atraksionet natyrore dhe shoqërimi ishin ndër 5 aktivitetet më të mira dhe nxitën kërkesën që çoi në vitin më të lartë të ardhjeve në SHBA.

UDHËTARËT TË PARË ME KONTROLL Mbërritjet

Profili turistik dhe tendencat e marra nga Sondazhi i Nisjeve të SA Turizmit treguan se tregu i SHBA-së drejtohej dhe vazhdon të drejtohet kryesisht nga udhëtarët për herë të parë, të cilët janë nën 45 vjeç dhe kërkojnë të eksplorojnë Afrikën e Jugut me pushime për një ose dy javë; qoftë në një aventurë solo ose në pushime me një të dashur. Në vitin 2019, më shumë se dy të tretat e turistëve nga SHBA ishin vizitorë për herë të parë (68.3%), dhe kjo u rrit në 70.1% në 2021.

Turist që udhëton vetëm ose me një bashkëshort ose partner në të dy vitet (nga 75.1% në 2019 në 79.4% në 2021). Më shumë se gjysma e turistëve udhëtojnë në Afrikën e Jugut për pushime (relativisht e pandryshuar respektivisht). Me një shumicë turistësh të moshës mbi 45 vjeç (në rënie të lehtë nga 57.7% në 2019 në 52.5% në 2021).

PANDEMIA KA SHKAKTUAR QË CIKLET E REZERVIMIT TË JETË MË TË GJITHA PËR UDHËTIM NË 2021

Gati tre të katërtat e mbërritjeve në Afrikën e Jugut në vitin 2021 kishin planifikuar, vendosur dhe rezervuar udhëtimin e tyre në Afrikën e Jugut më shumë se një vit përpara. Kjo është në kontrast me modelet e para-pandemisë në vitin 2019, kur Afrika e Jugut pa tkurrje të cikleve të vendimeve dhe rezervimeve midis turistëve amerikanë.

Para pandemisë, vazhdimisht rreth 40% e turistëve amerikanë rezervuan udhëtimin e tyre midis 4 deri në 12 muaj përpara udhëtimit. Prandaj, parashikohet që udhëtarët t’i rikthehen prirjes së ciklit të shkurtër të prenotimeve ndërsa udhëtimet normalizohen në vitet e ardhshme.

LOZAT E LOJËVE U RRISH NE POPULARITETE

Në vitin 2021, zgjidhja më e mirë e akomodimit ishte qëndrimi me miqtë dhe familjen (0.5 milion netë shtretër – 41% përqindje). Sidoqoftë, shtëpizat e lojërave patën rritjen më të madhe (me përqindjen e netëve të shtratit deri në 5% nga 2019). Vizitat e miqve dhe të afërmve (VFR) gjithashtu u rritën ndjeshëm (rritje 13% nga 2019).

Kjo prirje mund t’i atribuohet nevojës për t’u rilidhur, krahas shqetësimeve shëndetësore të shkaktuara nga pandemia, dhe rehatisë dhe qetësisë shpirtërore që vjen nga qëndrimi me njerëzit që njihen dhe besojnë. Kur bëhej fjalë për akomodimin me pagesë, hotelet kryesuan listën me 248 500 netë shtretër (19% përqindje në 2021, nga 28% në 2019).

EKSPLORIMI I RAJONEVE TË AFRIKËS JUGORE

Në vitin 2019, Kepi Perëndimor kaloi Gauteng si provinca më e vizituar, me 67% të aksioneve të mbërritjeve në SHBA. Provinca e Kepit Perëndimor gjithashtu udhëhoqi atraksionet me 9 nga 10 atraksionet kryesore të vizituara. V&A Waterfront, Cape Point, Cape Town City Center, Camps Bay dhe Table Mountain ishin atraksionet më të vizituara në 2019 dhe kanë qenë vazhdimisht 5 atraksionet kryesore për udhëtarin amerikan në 2021. Gauteng mori 46% të mbërritjeve në SHBA në 2021, duke u kthyer në vendin e saj si provinca kryesore për turistët amerikanë. Western Cape doli në vendin e dytë me 44% të mbërritjeve dhe ende kryeson në shpenzimet totale (në 28% të pjesës së shpenzimeve nga 51% në 2019)

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles