SHBA duhet të heqë kërkesat e testimit para nisjes

spot_img

Të martën pasdite, udhëheqës të lartë nga Shoqata e Udhëtimit të SHBA-së dhe Linjat ajrore për Amerikën patën një takim në Shtëpinë e Bardhë ku theksuan edhe një herë nevojën që administrata Biden t’i japë fund kërkesës së testimit para nisjes për udhëtarët ajror të vaksinuar në hyrje.

Pas takimit, Presidenti dhe CEO i Shoqatës së Udhëtimit në SHBA, Roger Dow ka lëshuar deklaratën e mëposhtme:

“Ka kaluar shumë kohë që administrata Biden të heqë kërkesat e testimit para nisjes për udhëtarët e vaksinuar ajror në SHBA Ndërsa pothuajse të gjitha industritë e tjera amerikane po operojnë pa kufizime, industria e udhëtimeve mbetet e dëmtuar në mënyrë disproporcionale nga kjo kërkesë, edhe pse shkenca nuk e mbështet më.

“Vendet e tjera me të cilat ne konkurrojmë drejtpërdrejt për udhëtarët globalë kanë hequr kërkesat e tyre të testimit para nisjes dhe kanë rihapur ekonomitë e tyre të turizmit, duke e vënë SHBA-në në një disavantazh serioz konkurrues për dollarët e eksportit. Më tej, meqenëse qeveria federale nuk kërkon teste negative për hyrjen në portet tona kufitare tokësore të hyrjes me Kanadanë dhe Meksikën, nuk ka më kuptim të mbahet kërkesa për udhëtarët ndërkombëtarë të vaksinuar ajror në SHBA ndërsa inflacioni vazhdon të rritet. , administrata mund të ndërmarrë një hap të menjëhershëm në tronditjen e përpjekjeve të rimëkëmbjes së Amerikës duke shfuqizuar këtë kërkesë të vjetëruar.

“Tani është koha që administrata Biden të eliminojë kërkesën e testimit para nisjes për udhëtarët e vaksinuar dhe të rihapë plotësisht kufijtë tanë.”

Sipas një sondazhi të fundit të kryer për Udhëtimet në SHBA të udhëtarëve ndërkombëtarë të vaksinuar në Francë, Gjermani, Mbretërinë e Bashkuar, Korenë e Jugut, Japoni dhe Indi, më shumë se gjysma (54%) e udhëtarëve ndërkombëtarë të anketuar thanë se pasiguria e shtuar e potencialit për të anuluar një udhëtimi për shkak të kërkesave të testimit para nisjes në SHBA do të kishte një ndikim negativ në gjasat e tyre për të vizituar SHBA

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles