Shahdatlie ( Receta gatimi nga Yllka Papa )

Shahdatlie ( Receta gatimi nga Yllka Papa )

Përbërësit

1 gotë uji me sheqer,

2 vezë,

3-4 lugë gjelle me mjalt,

150 gr gjalp,

2 filxhana kafe me ujë,

1 filxhan çaji me arra ,

3 filxhana çaji me miell,

1 lugë kafeje me sodë buke.

Për shurupin duhen:

3 filxhana çaji me sheqer,

2 1/2 filxhana çaji me ujë.

Përgatitja

1

Në fillim përziejmë vezët me sheqerin, shtojmë gjalpin, arrat, ujin, mjaltin dhe në fund miellin dhe sodën e bukës, këtë e kalojmë në një tavë të lyer me gjalp dhe e pjekim në temperaturë 180 gradë për 40-50 minuta.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,683FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles