Seychelles Njofton: Nuk kërkohet karantinë

spot_img

Seychelles ka njoftuar se do të mirëpresë vizitorë nga e gjithë bota, pavarësisht nga statusi i tyre i vaksinimit, që nga 25 marsi 2021.

Vizitorët nga Afrika e Jugut ende nuk do të lejohen të hyjnë në Seychelles për momentin deri në shqyrtimin e mëtejshëm.

Njoftimi është bërë nga Ministri i Punëve të Jashtme dhe Turizmit, Sylvestre Radegonde në një konferencë për shtyp këtë mëngjes, të enjten, 4 mars 2021, në sallën e konferencave të Bordit të Turizmit të Seychelles (STB) në Shtëpinë Botanike pas mbledhjes së Komitetit të Task Forcës së Turizmit.

Vizitorëve tani do t’u kërkohet vetëm të paraqesin një test negativ PCR të marrë 72 orë para nisjes.

Nuk do të ketë asnjë kërkesë karantine ose kufizim në lëvizje me hyrjen në Seychelles.

Për më tepër, qëndrimi minimal në institucione pas mbërritjes nuk do të jetë më i zbatueshëm.

Sidoqoftë, vizitorëve do t’u kërkohet ende t’u përmbahen masave të tjera të shëndetit publik të vendosura në funksion të pandemisë, të cilat do të përfshijnë veshjen e maskave për fytyrën, distancimin shoqëror, dezinfektimin e rregullt ose larjen e duarve.

Masat e reja gjithashtu u japin vizitorëve akses në të gjithë zonën komunale brenda ambienteve të hotelit duke përfshirë baret, pishinat, Spa-të dhe Klubin e Fëmijëve.

Ministri Radegonde deklaroi se vendimi për rishikimin dhe lehtësimin e procedurave të hyrjes në vend është bërë i mundur në funksion të suksesit të shënuar në fushatën agresive të vaksinimit që vendi filloi në fillim të vitit.

“Fushata e vaksinimit ka qenë mjaft e suksesshme. Qeveria ka bërë gjithçka në fuqinë e saj për të siguruar që popullsia të jetë e mbrojtur. Tani kemi arritur në pikën ku hapja e mëtejshme e kufijve tanë është hapi tjetër për të lejuar rimëkëmbjen tonë ekonomike. Masat e shpallura pasqyrojnë gjerësisht rekomandimin e partnerëve tanë të turizmit dhe janë bërë në konsultim të plotë dhe miratimin e autoriteteve tona shëndetësore.”

Kombi i vogël ishull në brigjet lindore të Afrikës, ekonomia e të cilit bazohet kryesisht në turizëm, ishte vendi i parë afrikan që nisi një fushatë të guximshme, gjithëpërfshirëse dhe efektive të imunizimit Covid-19, në janar 2021.

Destinacioni do të rishikojë vazhdimisht masat e reja të hyrjes për të siguruar që në çdo kohë të mos cenohet shëndeti dhe siguria e vizitorëve dhe popullatës lokale.

Shikoni ofertat e hoteleve në Seychelles dhe rezervoni në Booking.com

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles