Sallatë turshi me karota

spot_img

Përbërësit:

2.5 kg karota
2 copa hudhër
4 speca të gjelbër djegës
2 tuba majdanoz
50gr kripë
100ml uthull
50ml vaj
pak konservans

Përgatitja:

Së pari perimet i pastrojmë mirë më pas karotat, specat dhe hudhrën i presim rrath rrath kurse majdanozin e presim imët dhe krejt këtë e përziejmë mirë në një enë të thellë.

Më pas ua hedhim kripën, vajin, uthullën dhe pak konservans, e përzieni mirë dhe lëreni 30 minuta që ta lëshoj lëngun. Këtë masë e qesim në tegulla e shtypim me dorë dhe e mbyllim hermetikisht dhe e lëmë në një vend të errët dhe të ftohtë për disa ditë. Ju bëfshin mirë !

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles