Përbërësit

500-600 gr petë per pite te gatshme

500 gr djath qe thermohet leht

1 shmant (ajke e tharte,pavllake)

1 vezë

Pak kripë

50 ml uje mineral

50 ml vaj

Hapat

Se pari ndahen petet ne 4 vende nga 3-4 pete ,varesisht sa jan te trasha petet

Perziejme djathin e thermuar me ajken e tharte9/ndajme nje luge nga ajak e thartye per lyerje persiper)

Perziejme vajin dhe ujine e gazuar

Marim nje nga petet, lyejme me brushe kuzhine me perzierjen e ujit dhe vajit

Keshtu lyejme edhe peten e dyte dhe te trne duke i vendosur njera mbi tjetren

Mbi petene 3 qesim ¼ 4 mases se djathit te thermuar me ajken e tharte

Shperndajme masen e djathit ne krejt peten dhe mbeshjellim ne forme roleje

Keshtu veprojme edhe me petet tjera duke i lyer nga tri pete dhe me pas duke i mbuluar me djathin dhe duke bere ne forme roleje

Rolete e till ate pergaditura i veme ne ngrirje te thelle-friz,per nje ore

Me pas nxjerrim rolete dhe i presim ne forma cilindrike me trashesi 1.5-2 cm dhe i radhisism ne tepsine e lyer me pare me vaj

Te gjithe rrathet i lyejme persiper me perziejene e vezes me nje luge ajke te tharte

Piqet ne 200 grade per 25 minuta ose derisa te merr ngjyre te kuqrremt