Përbërësit

 • 1 kg spinaq
 • 50 gr margarinë
 • 2 luge miell
 • 200 ml qumësht
 • Krip
 • hudhër

Hapat

 1. Spinacin e pastrojme dhe veme ne uje te kripur dhe ziejme per 4-5 minuta.
 2. Pastaj kullojme nga uji,ndrydhim edhe pak me duar dhe me pas presim imet me thike.
 3. Ne nje tigan qesim margarine,shtojme miellin dhe fergojme derisa te merr arome.
 4. Pastaj shtojem spinacin e grire ,kriposim sipas shijes dhe shtojme qumesht ngadale derisa te merr dendesine e duhur.
 5. Perziejme edhe pak dhe largojme nga zjarri.Kete salce e perdorim per ushimin e bebeve,por gjithashtu perdorim edhe si salca ne nje pjate kryesore.