Perbersit:

5 kg domate

2 luge krip

2 luge sheqer

1 filgjan vaj(filgjani 250ml)

1 tife magdanoz

2 speca djeges(nese e preferoni)

Udhezimet;

Domatet i pastrojme dhe prej ne 4 pjese

Domatet i bluajme ne makinen per bluarjen e mishit dhe qesim te zijne ne nje ene te madhe

Zierja zgjat perafersisht 2-3 ore,derisa te pergjysmohet sasia e domateve ne fillim

Para se te perfundoj zierja,30 minuta,shtojme vajin, magdanozin e fresket te grire shume imet,kripen dhe sheqerin
(mund te perdorni edhe magdanoz te thare nese nuk keni te fresket)

Salcen e domateve te zier e qesim te nxehte neper kavanoza ose shishe te qelqit te steriliaura me pare(mundet edhe te pastrohen ne makinen per larjene eneve dhe menjehere sa jane te nxehta i mbushim me salcen)

Pastaj kavanozet per nje siguri me te madhe i qesim ne nje ene te mbushur pergjysme me uje,rrisim temp derisa uji te vloje dhe leme te vloje uji per 15 minuta

Me pas largojme enen nga zjarri dhe kavanozet i leme derisa te ftohen(ne kete menyre nuk ka rendesi vendi ku do ti leni me pas kavanozet sepe nuk do te prishen per 1-2 vite,krejt esenca eshte qe kavanozet te jene mbyllur mire hermetikisht)