Përbërësit

 • 1.5 kg domate te gjelberta te vogla
 • 2 qepë
 • 1 gote magdanoz te grire
 • 4-5 feferona djeges
 • 1 luge Krip
 • Lengu i gjysem limoni

Hapat

 1. Domatet I pastrpjme dhe veme te ziejn ne njen ene me uje te bollshem.
 2. Ziejme derisa kur te shpojme me pirun te shpohen lehte,diku per 10 minuta.
 3. Me pas domatet I veme ne blender,shtojme specat djegese dhe bluajme,keshtu veprojme pak nga pak derisa te bluajme te gjithe domatet e ziera dhe specat djegese.
 4. Pastaj masen e bluar e domateve e kriposim,shtojme lengun e limonit.
 5. Ne belnder qesim edhe qepen e grire,magdanozein dhe shtojme nga salca e domateve te gjelberta,bluajm se bashku prap dhe perzijme me salcen e domateve tjera te bluara. Perzijme te gjitha se bbashku,ngrohim pak nese masa eshte ftohur dhe qesim neper kavanoze te nxehta te sterilizuara.
 6. Mbyllim mire hermetikisht,mbushim nje ne me uje dhe qesim kavanozet e mbyllura ne te,vlojme per disa minuta dhe largojme nga zjarri.
 7. Ne kete menyre pasterizohne kavanozet dhe salca nga domatet e gjelberta nuk do te prishet.
 8. Kjo salce mund te servohe me mish te pjekur,patatina te skuqura etj.Mund te shtojme gjate sevimit edhe pak senf ose mustarde.