Rritja e ndërgjegjësimit për gripin dhe vaksinimin përballë tragjedisë

7 nëntor 2018

Kur Leon Sidari 4 e gjysmë u sëmur disa ditë para Krishtlindjes së kaluar, prindërit e tij, të dy mjekë, nuk u shqetësuan menjëherë. Leoni nuk kishte pasur kurrë një sëmundje të rëndë.

“Ne trajtuam ethet e tij dhe menduam se kishte një të ftohtë të rëndë,” thotë nëna e Leon, Laura, një psikiatër. Kur Leon u zgjua të nesërmen në mëngjes, ai kishte probleme me frymëmarrjen dhe prindërit e tij e çuan me urgjencë në një spital në San Antonio, Teksas.

Leoni u diagnostikua me grip dhe pneumoni bakteriale, dhe ai u shtrua në repartin e kujdesit intensiv. Por gjendja e tij “u përkeqësua shpejt”, thotë babai i tij, Toni, i cili është një reumatologu. Leon vdiq në mëngjesin e Krishtlindjeve, brenda 18 orëve nga shtrimi në spital.

Prindërit e Leon kishin planifikuar ta vaksinonin atë në një farmaci lokale, por ligji shtetëror në Teksas i lejon farmacistët vetëm të administronin vaksinën e gripit tek fëmijët më të vjetër se 7 vjeç. Kështu që Leon do të merrte një vaksinë kundër gripit në kontrollin e tij të ardhshëm vjetor, i cili do të kishte qenë 10 ditë pasi ai kishte vdekur.

“Ka kaq shumë që prindërit nuk dinë për gripin,” thotë Laura. “Shumë njerëz nuk e dinë se një fëmijë i shëndetshëm mund të vdesë nga gripi.”

Prindërit e Leon kanë ngritur një Faqja GoFundMe për të mbledhur para për një organizatë bamirëse jofitimprurëse për të ndihmuar familjet e tjera dhe ata shpresojnë të rrisin ndërgjegjësimin për rëndësinë e vaksinimit përmes një fushate në Twitter #FluShotsforLeon.

Fëmijët e vegjël janë veçanërisht të rrezikuar nga komplikimet e gripit

Sipas Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC).

“Ndërsa fëmijët që kanë kushte themelore shëndetësore si astma ose sëmundje të zemrës janë në rrezik komplikimet e gripitgripi mund t’i bëjë fëmijët e shëndetshëm shumë të sëmurë ose edhe të vdesin nëse zhvillojnë një infeksion dytësor”, thotë Flor Munoz, MDnjë specialist në sëmundjet infektive në Spitalin e Fëmijëve të Teksasit në Hjuston.

Deri më 27 tetor 2018, ishin 185 vdekje pediatrike raportuar në CDC në lidhje me sezonin 2017–2018 – numri më i lartë i gripi vdekjet tek fëmijët gjatë një sezoni të rregullt gripi. Rreth 80 për qind e vdekjeve ishin te fëmijët që nuk kishin marrë një vaksinë gripi.

CDC rekomandon një vaksinë kundër gripit çdo vit për të gjithë 6 muajsh e lart. Ndërsa vaksina jo gjithmonë parandalon gripin tek fëmijët ose të rriturit, sipas CDC, ajo “ofron mbrojtjen më të mirë kundër marrjes së gripit dhe përhapjes së tij tek të tjerët”.

Shenjat e një rasti potencialisht serioz të gripit përfshijnë temperaturë të lartë, gulçimrrahje të shpejta zemre, lodhje ose konfuzion të konsiderueshëm dhe ndjesi më mirë e më pas përkeqësimi.

Megjithëse sezoni i gripit 2018-2019 mezi ka filluar, dy vdekje pediatrike të lidhura me gripin ishin raportuar në CDC që nga fundi i tetorit.

Një studim në gusht 2018 i kryer nga zinxhiri i farmacive Walgreens me 1200 prindër amerikanë zbuloi se 74 për qind kishin planifikuar të vaksinonin fëmijët e tyre kundër gripit këtë vit. Por CDC vlerëson se vetëm rreth 60 për qind e fëmijëve 6 muajsh deri në 17 vjeç kanë marrë një vaksinë kundër gripit në vitet e fundit dhe kjo normë u ul pak vitin e kaluar për fëmijët 6 muajsh deri në 4 vjeç.

Organizata jofitimprurëse ndihmon familjet të luftojnë gripin

“Vaksinimi kundër gripit mund të shpëtojë jetë. Prindërit nuk duhet të marrin një shans duke mos vaksinuar,” thotë Dr. Munoz, i cili është gjithashtu një këshilltar mjekësor i Familjet që luftojnë gripin (FFF), një organizatë jofitimprurëse me qendër në Arlington, Virxhinia.

Misioni i FFF është të ndihmojë në mbrojtjen e familjeve dhe komuniteteve nga gripi. Bordi i saj drejtues përfshin prindër të fëmijëve që duhej të shtroheshin në spital ose vdiqën për shkak të gripit. Laura Sidari thotë se FFF kontaktoi me familjen e saj pasi Leon vdiq dhe ata ishin mirënjohës për mbështetjen.

Serese Marotta, shefi operativ i FFF, humbi djalin e saj Joseph, atëherë 5 vjeç, nga gripi nëntë vjet më parë. Jozefi kishte marrë një vaksinë kundër gripit me spraj nazal atë vit; por një tjetër lloj gripi, H1N1, i përfshirë tani në vaksinën e gripit sezonal, u shfaq më vonë gjatë sezonit. Jozefi nuk ishte i mbrojtur kundër tij.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,587FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles