Rovaniemi fillon sezonin e Krishtlindjeve 2022

Rovaniemi hap sezonin e Krishtlindjeve 2022 në fshatin Santa Claus, Rrethi Arktik dhe feston bumin e turizmit pas pandemisë.

Këtë vit hapja madhështore do të bëhet të shtunën më 19 nëntor në sheshin qendror të fshatit Santa Claus në Rovaniemi. Ngjarja mbledh njerëz vendas dhe vizitorë në Rrethin Arktik dhe ngjarja transmetohet në internet.

Shfaqjet muzikore të Krishtlindjeve e çojnë audiencën në humor të gëzuar të Krishtlindjeve dhe dimrit. Në kuadër të festimeve, kryebashkiaku i Rovaniemit Ulla-Kirsikka Vainio do të prezantojë donacionin vjetor të Unicef-it të bërë nga qyteti i Rovaniemit për Unicef ​​Finlandës. Hapja tradicionale e Krishtlindjeve kulmon me ardhjen dhe fjalimin e Babagjyshit – çfarë dëshiron të na thotë Babagjyshi këtë vit?

Udhëtimi pas pandemisë është në rritje dhe Vendlindja Zyrtare e Santa Claus po pret një sezon të ngjeshur dimri. Rovaniemi është më i lidhur me qytetet evropiane se kurrë më parë. Ka një numër rekord të lidhjeve të fluturimeve që sjellin udhëtarë nga 11 qytete të ndryshme evropiane direkt në Rovaniemi. Fluturimet e para kanë qenë të plota dhe vizitorët po shijojnë sezonin e Dritave Veriore të Arktikut.

“Turizmi dimëror i Rovaniemit dhe Laplandës po rimëkëmbet me shpejtësi ndërsa kërkesa rritet dhe madje tejkalon nivelin para pandemisë. Ne duam t’u mundësojmë njerëzve të shijojnë magjinë e Krishtlindjeve dhe të përjetojnë plotësisht aventurat arktike, edhe një herë. Ngjarja e Hapjes së Madhe të Sezonit të Krishtlindjeve 2022 është e përkryer për këtë.” thotë Sanna Kärkkäinen, Drejtore Menaxhuese e Visit Rovaniemi.

Transmetimi i drejtpërdrejtë i Vimeo: https://vimeo.com/event/2570222/f9b114139e

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,586FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles