Përbërësit

 • 4 biftekë
 • 300 gr kërpudha
 • 1 presh
 • 3 lugë krem djathë
 • 1 lugë mustardë
 • 2 karrota
 • 1 decilitër ajkë
 • 4 decilitra supë viçi
 • ½ tubë majdanoz
 • 1 lugë nisheste
 • 0,5 decilitra vaj
 • Mëlmesa
 • Biber i zi

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Kërpudhat priten në rriska, preshi dhe karrotat pastrohen dhe priten në rrathë, ndërsa majdanozi grihet shumë imët.

Biftekët t’hollohen me çekan druri e pastaj u shtohen mëlmesa sipas shijës.

Në pak vaj kaurdiset preshi, me qëllim që të zbutet, e pastaj shtohen kërpudhat dhe mëlmesa sipas shijës dhe kaurdisen pak edhe kërpudhat.

Biftekët e t’holluar lyhen me përzierje të krem djathit dhe të mustardës, e pastaj në çdo biftek vendoset nga një lugë kërpudhat dhe preshi të kaurdisur.

Pjesët anësore të mishit palosen nga brenda për 1 centimetër, bifteku bëhet role dhe përforcohet me pe kuzhine.

Në pak vaj kaurdisen karrotat, e pastaj shtohen roletë dhe kaurdisen pakëz, kaurdisja vazhdon duke shtuar supë viçi derisa të zbuten roletë dhe karrotat.

Nga fundi i kaurdisjës shtohet ajka, spërkatet me pak nisheste dhe shtohet përzierja e mbetur me kërpudha e presh.

Të gjitha përzihen në temperaturë mesatare, derisa të fitohet një dendësia e dëshiruar, ushqimi të gatshëm i hedhet majdanoz përmbi.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.