Përbërësit

 • 5 buke tosti
 • 10 feta proshute te pjekur
 • 10 djathë
 • 1/2kuti djathi filadelfia

Hapat

 1. Vendosim nje fete buke tramezzini ne nje leter celofoni dhe e hapim me okllai derisa te ngjeshet.
 2. E lyejme me djath filadelfia, vendosim dy feta proshute siper, 2 feta djathi dhe e mbeshtjellim ne forme rolèje nga ana me e shkurter.
 3. E mbeshtjellim rolène e bukes me leter alumini dhe e vendosim ne frigorifer per 2-3 ore. Te njejten proçedure ndjekim edhe me fetat e tjera te bukes.
 4. Pasi ka kaluar koha e qendrimit ne frigorifer, e presim çdo rolè ne 8 pjese dhe e servirim bukur.
 5. Per nje version me baze peshku: gjalp + salmon te tymosur
  ose majoneze + peshk ton + copeza te vogla ullinjsh
 6. Per nje version vegjetarian: djath filadelfia + rukola.
  Per nje version te embel: krem nutela + copeza lajthie.