Relaksimi i masave për COVID në Seychelles

spot_img

Seychelles vazhdon të mbetet një destinacion i sigurt dhe i denjë për udhëtim dhe tani bëhet më tërheqës pasi autoriteti i tij shëndetësor njoftoi lehtësimin e masave kufizuese për COVID-19 këtë javë.

Disa qytetarë të Seychellois janë të lumtur që mund të dalin jashtë dhe të ushtrojnë më shumë. Të tjerë janë të lumtur që më shumë turistë po mbërrijnë në vendin ishull, sipas Agjencisë së Lajmeve të Seychelles.

Këtë javë kinematë, kazinotë dhe baret e pavarura që u mbyllën për shkak të COVID-19 mundën të hapeshin. Mbledhjet familjare lejohen përsëri, megjithëse ende kërkohet kujdes rreth anëtarëve të cenueshëm të shoqërisë Seychellois.

Mbledhjet publike si mbledhjet e AGM-së, ceremonitë e diplomimit, pritjet për dasma dhe takime, ndër të tjera, mund të zhvillohen për sa kohë që ato respektojnë SOP-të e vendit të ngjarjes.

Një dekoruese dhe planifikuese e dasmave me kohë të plotë, Janina Edmond, tha se ka qenë shumë e vështirë për të mbajtur biznesin e saj në funksion.

“Jam shumë i lumtur që autoritetet e kanë marrë në konsideratë biznesin tonë. Me rihapjen e aeroportit, mund të filloj të marr përsëri klientë të huaj që të vijnë dhe të thonë se bëj në Seychelles. Si planifikues dasmash, më duhet të përfshij vetëm SOP-të. në marrëveshjet e mia”, tha Edmondi.

Në lidhje me dyqanet ushqimore që janë lejuar të qëndrojnë të hapura deri në orën 20:00, Valitino Mein nga Belonie afër kryeqytetit Victoria tha se kjo do të funksiononte kryesisht për të mirën e atyre që përfundojnë punën me pak vonesë.

Megjithatë, Mein shtoi se “kufizimet për lëvizjet e natës mbeten në fuqi midis orës 23:00 dhe 4 të mëngjesit nuk kanë kuptim dhe kufizimi në lëvizje duhet të hiqet plotësisht”.

Pikniqet familjare në plazh tani do të lejohen për deri në 10 të rritur, megjithatë, festat në plazh janë të ndaluara, ndërsa shërbimet e rregullta fetare si masat dhe tubimet lejohen bazuar në PSV-të e departamentit të shëndetësisë.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles