Recetë/Pite me pulë – recetë e shijshme për drekë

spot_img

Nëse dëshironi të përgatisni diçka të shijshme dhe të shpejt për drekën e kësaj të shtune, atëherë receta e pites me pulë është e duhura.

Përbërësit: 500 gr miell për brumin, 250 gr ujë dhe 8 gr maja për pica.

Për mbushjen: 200 gr karota, 200 gr bizele të ngrira, 100 gr selino, 100 gr miell, 50 gr gjalpë, 30 gr selino, 20 gr vaj ulliri, 2 fileto pule, qumësht, kripë dhe piper.

Për majonezën: 2 vezë, 1 limon, 1 spec djegës dhe vaj kikiriku.

Përgatitja:

Fillimisht përgatisini brumin. Në një tas vendosni miellin, shtoni në të ujë, maja, kripë, piper, vaj ulliri dhe i përzieni derisa të përgatitet brumi. Brumin e përgatitur e ndani në pjesë të vogla të cilave iu jepni forma rrethore dhe i lëni të vijnë.

Presni në feta të holla fileton e pulës dhe e marinoni me kripë, piper dhe vaj ulliri.

Në një tigan me pak vaj ulliri skuqni fillimisht hudhrën, qepën, spec djegës, rozmarinë, selino, karota, bizele dhe në fund domate. Shtoni në tigan kripë, piper dhe i përzieni derisa të skuqen. Pasi perimet të skuqen pak mbi to shtoni filetot e pulës të prera hollë në mënyrë që të piqet me avullin e perimeve.

Ndërkohë, hapni brumin në formë pitesh dhe i pjekni në një tigan me pak gjalpë. Pitet e pjekura i mbushni me masën që përgatitët në tigan, i mbështjellni me letër alumin dhe i fusni në furrë të piqen për 10 minuta në 220 gradë.

Për t’i shoqëruar pitet në një gotë mikseri përgatisni majonezën. Vendosni një vezë të plotë, një të verdhë veze, lëngun e një limoni, kripë, piper, vaj kikiriku, spec djegës dhe hudhër. I përzieni të gjithë ingredientët bashkë derisa të formohet majoneza.

news image

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles