Oriz i skuqur – recetë që rekomandohet të përgatitet për Vitin e Ri

spot_img

Receta e orizit të skuqur përgatitet me mëlçi pule dhe ka një shije fantastike.

Kjo recetë përgatitet për 40 minuta dhe masa e dhënë në këtë artikull parashihet të shërbehet për katër persona, trasnmeton Gazeta Sinjali.

Përbërësit: 100 gr barbunja (jeshile të copëtuara), 2 karotë (të prera në kubikë), 100 gr mëlçi pule, 500 ml lëng pule, 80 ml vaj vegjetal, 2 qepë e kuqe (të prera imët), 2 lugë gjelle gjethe trumzë, 1 lugë çaj kerri dhe 400 gr oriz.

Përgatitja: Zieni barbunjat dhe karotat për 5 minuta, deri sa të fillojnë të ndryshojnë ngjyrë. Hiqini mënjanë. Vendosni në zjarr, me temperaturë mesatare, një tigan me pak vaj. Shtoni mëlçitë e pulës, kavardisini pak dhe më pas shtoni 80 ml lëng pule dhe lërini të gatuhen derisa lëngu të ketë shteruar. Lërini të ftohen dhe pasi janë ftohur disi, prijini mëlçitë në copa të vogla, jo më të mëdha se një centimetër. Në një tigan të madh hidhni pak vaj dhe shtoni qepën e grirë imët, kavardisni derisa të marrin ngjyrë të lehtë të artë. Më pas shtoni barbunjat, karotat dhe të gjitha erëzat, kerri-n, trumzën dhe kripën. Kavardisini për 3 minuta, më pas shtoni orizin dhe kavardisni të gjitha së bashku për 2 minuta të tjera. Shtoni lëngun tjetër të pulës dhe lëreni të ziejë në temperaturë të ulët. Do të duhen gati 15 minuta deri sa ky proces të ketë përfunduar.

news image

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles