Recetë/Patate të furrës me qofte – receta e duhur për ta përgatitur gjatë sezonit të dimrit

spot_img

Patatet e furrës të shoqëruara me qofte është receta që duhet ta përgatitni në sezonin e dimrit.

Kjo recetë përgatitet për 45 minuta dhe është e paraparë të shërbehet për pesë persona, transmeton Gazeta Sinjali.

Përbërësit: 1 kg patate, 2 kokrra domate, 5 lugë gjelle vaj, kripë, piper, gjethe dafine, 1 filxhan çaji mish i grirë, 1 qepë, 2 feta bukë, 2 thelpinj, hudhër, 1 vezë dhe majdanoz.

Përgatitja: Qëroni patatet dhe i prisni në formë rrethi. Kavërdisni qepën me domatet. I vendosni patatet në tavë. U hedhni qepën dhe domatet, kripën, piperin dhe gjethet e dafinës. I futni në furrë për tu pjekur. I leni të piqen për rreth 25 minuta. Patatet më pas i shoqëroni me qofte.

Përgatitja e qofteve: Grieni në rende qepën, hudhrën, majdanozin dhe bukën. I përzieni me mishin e grirë. Masën e përzier e ndani në copa të vogla ovale ose të rrumbullakta dhe i skuqni në tigan me vaj. I spërkasni sipër me pak majdanoz dhe më pas, janë gati për tu shoqëruar me patatet e furrës.

news image

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles