Recetë/ Kifle me qershi dhe fruta të thata – recetë e duhur për mëngjesin e sotëm

spot_img

Niseni ditën mirë duke shijuar kiflet me qershi dhe fruta të thata.

Kjo recetë përgatitet për 50 minuta dhe është e paraparë të shërbehet për katër persona, transmeton Gazeta Sinjali.

Përbërësit: 1 e 2/3 kupë miell, 1/3 kupë pluhur arrë kokosi (i pasheqerosur), 1 lugë çaji pluhur pjekës, 1 lugë çaji sodë, 1/2 lugë çaji kripë (e imët), 2 kokrra vezë (të mëdha), 3/4 kupë sheqer kaf, 1/2 kupë kos, 1/2 kupë qumësht, 1/2 kupë vaj vegjetal, 1 kupë qershi të thata dhe 1 kupë fruta të thata (tërshërë, granola).

Përgatitja: Vendoseni grilën në mes të furrës dhe ngroheni në temperaturën 204° C. Lyejeni me yndyrë ose vendosni letër furre në një tavë standarde me 12 kupa për kifle. Në një tas të madh përzieni miellin, pluhurin e arrës së kokosit, pluhurin e pjekjes, sodën dhe kripën. Në një tas tjetër më të vogël përzieni bashkë vezët, sheqerin, kosin, qumështin dhe vajin derisa të mos ketë kokrriza dhe sheqeri të jetë tretur i gjithi.
Hidhni përzierjen e dytë tek ai me miell dhe përziejini bashkë me një spatul gome deri sa të jetë bërë e njëtrajtshme. Hidhni brenda qershitë. Ndajeni më pas brumin në vendin e kifleve dhe hidhuni sipër granolën që të jetë gjysmë e mbuluar. Piqini deri sa maja e një thike shumë të mprehtë të hyjë e të dalë nga qendra e pastër, pa brumë. Do të duhen 15-20 minuta. Lërini kifletë të ftohen përreth 10 minuta para se t’i hiqni nga tava. Nëse e keni lyern tavën, përdorni një thikë të hollë përreth çdo kifleje për ta hequr.

Shërbejini të ngrohtë ose në temperaturë dhome.

news image

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles