Receta për këmbët e rosës me 5 erëza të ëmbla dhe pikante

spot_img

Po, ju mund të përdorni absolutisht gjoksin e rosës në vend të këmbëve të rosës në këtë recetë rosash me 5 erëza. Thjesht zëvendësoni 4 gjysma të gjoksit të rosës pa kocka, me lëkurë mbi lëkurë për 4 këmbët e rosës. Për shkak se gjoksi i rosës gatuhet më shpejt, do të dëshironi të zvogëloni kohën e pjekjes së renditur në recetën origjinale në 30-40 minuta. Sigurohuni që të piqni gjokset e rosës derisa të regjistrojnë 165 F brenda në një termometër mishi për t’u siguruar që ato janë pjekur plotësisht.

Kur përdorni gjoksin e rosës, mund të dëshironi të rregulloni paksa mënyrën e marinadës dhe gatimit. Zvogëloni kohën e marinimit në 30 minuta ose deri në 2 orë para pjekjes. Gjinjtë e rosës kanë më pak ind lidhës se këmbët, kështu që një kohë më e shkurtër e marinimit do të lejojë që erëzat të depërtojnë pa e bërë mishin të butë. Për rezultatet më të mira, bëni një model të kryqëzuar përgjatë anës së lëkurës së yndyrshme të gjoksit të rosës dhe piqini gjoksin nga ana e lëkurës poshtë në një tigan të sigurt në furrë derisa të marrin ngjyrë kafe dhe krokante, rreth 20-25 minuta. Më pas, kthejini gjokset dhe piqini për 10 minuta të tjera derisa të jenë gati. Kjo ndihmon për të bërë yndyrë dhe për të arritur lëkurë krokante e rosës.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles