Receta për bukë të sheshtë për dimër me dardhë dhe Brie

spot_img

Duke luajtur me përbërësit dhe shijet, kjo bukë e sheshtë mund të ndryshohet për të nxjerrë në pah prodhimin më të mirë të çdo sezoni. Në pranverë, merrni parasysh ta ndërroni Brie me rikota, feta ose djathë dhie, dardhën me manaferra të freskëta (dhe reçel për t’u përshtatur) dhe zbukuroni me barishte të freskëta në vendin e rukolës për një prekje aromatike. Për të ekspozuar frutat e pjekura me gurë të verës, zgjidhni pjeshkë të prera, kajsi ose qershi të përgjysmuara, të shoqëruara me një shtresë të hollë reçeli ose pak mjaltë, burrata dhe proshuto.

Në muajt e vjeshtës, në vend të dardhave mund të përdoret kungull i pjekur me gjalpë ose mollë të prera hollë, nëse dëshironi, me një shurup panje dhe një garniturë me fara kungulli pikante në vend të proshutës. Dhe pasi ta keni bërë këtë në dimër, nuk ka arsye të mos e bëni përsëri. Luaj me panxhar të pjekur, fruta agrume, boronicë, qepë të karamelizuara ose me çdo gjë që keni në dorë.

Në përgjithësi, pavarësisht sezonit, mos ngurroni të zëvendësoni reçelin e fikut me shije të tjera të preferuara, si gjalpi i mollës, reçeli i qershisë ose marmelata e portokallit. Ju mund ta ndërroni Brie me çdo djathë që ju pëlqen, duke përfshirë djathin e dhisë, fontina, mocarela ose Camembert. Proshuta mund të zëvendësohet me proshutë gjeldeti, proshuto ose qepe të skuqura krokante. Nëse përdorni uthull balsamike, mendoni ta zieni në tenxhere derisa të trashet për një lustër shurup.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles