Reçel ( gliko ) shalqini ( Receta gatimi nga Natasha Velia )

Reçel ( gliko ) shalqini ( Receta gatimi nga Natasha Velia )

Përbërësit

1 kg cipa shalqini,

1 kg sheqer,

3 gota ujë.

Përgatitja

1

Qërohet nga cipa, priet në thela e hidhet në ujë me gëlqere për 2 orë. Hhqet dhe shplahet me ujë,

2

Vihet në zjarr për 10 minuta, hiqet dhe lihet në ujë të ftotë.

3

Pëgatitet shërbeti dhe hidhen thelat e shalqinit, lihen në zjarr deri sa të bëhen gati, në fund i hidhet pak limontoz dhe disa gjethe barbarozë.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,680FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles