Reçel ( gliko ) fiku ( Receta gatimi nga Natasha Velia )

spot_img

Reçel ( gliko ) fiku ( Receta gatimi nga Natasha Velia )

Përbërësit

1 kg fik

2 gota uji me sheqer

Përgatitja

1

Mundësisht fiku të këputet me pak bisht. Në një tenxhere hedhim fiqtë dhe mbi të hedhim sheqerin dhe i lemë per 24 orë.

2

Pastaj e vemë në zjarr dhe i hedhim gjysëm gote ujë. E ziejm në zjarr të ngadaltë duke e trazuar me ngadalë në mënyrë që të mos prishen kokrrat.

3

E lemë në zjarr për gjysëm ore dhe e heqim. E lemë në qetësi rreth 4-5 orë Pastaj e vemë përseri në zjar deri sa të trashet lëngu, i hedhim pak limontoz dhe e heqim.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles