Reçel djegës të nxehtë dhe të thartë me perime

Reçel djegës të nxehtë dhe të thartë me perime

Një kombinim i zjarrtë por i ëmbël, i shkëlqyeshëm për zhytje – ruajeni në frigorifer për një javë ose ngrini deri në një muaj

Përbërësit

 • 2 thelbet e hudhres
 • 3 specat e kuq
 • 1 qepë të prera në copa (lëkura)
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • 2 lugë gjelle sheqer i lehtë muskovado
 • 2 lugë gjelle lëng gëlqereje
 • 1 lugë gjelle salce peshku

Për perimet

 • 100 gr spinaq i ri gjethet
 • 200 gr Fasule franceze i zbardhur
 • 3 karotat të prera në shkopinj të hollë
 • 300 gr qershi domate përgjysmuar
 • gjysmë a kastravec prerë në shkopinj

Metoda

 • HAPI 1

  Ngrohni furrën në 220C/gaz 7/fantilator 200C. Hidhni hudhrat, specat djegës dhe qepën në gjysmën e vajit në një tavë të vogël pjekjeje. Pjekim për 20-25 minuta, derisa të skuqet lehtë (djathtas). Qëroni qepën dhe hudhrën, farat e djegësve dhe më pas përzieni në një procesor ushqimi me vajin e mbetur, sheqerin, lëngun e limonit dhe salcën e peshkut derisa të keni një salcë të trashë. Nëse është e nevojshme, shtoni 1-2 lugë gjelle ujë për të holluar në një masë luge.

 • HAPI 2

  Hidhni reçelin me lugë në një tas të vogël të vendosur në një pjatë dhe rrethojeni me perime. Kërkojuni të ftuarve të ndihmojnë veten për perimet, më pas hidhni me lugë reçelin.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles