Qofte minestrone me pesto

spot_img

Qofte minestrone me pesto

Kombinoni qoftet me supën minestrone për ta bërë këtë të lehtë, duke mbushur një tenxhere. Duhen vetëm 25 minuta nga përgatitja në pjatë, kështu që është një vakt ideal i mesjavës

Përbërësit

 • 1 lugë gjelle vaj ulliri
 • 12 mish viçi qofte
 • 1 karrota, i copëtuar
 • 1 shkop selino, i copëtuar
 • 1 qepë, i copëtuar
 • 1 thelb i hudhrës, i copëtuar
 • 1 thelb i hudhrës, i grimcuar
 • 1⁄2 lugë rigon i tharë
 • 1 gjethe dafine
 • kanaçe 400 g domate të copëtuara
 • kanaçe 400 g fasule kanelini, shpëlahet dhe kullohet
 • 100 gr makarona forma apo oriz
 • 800 ml perime me pak kripë ose lëng pule
 • vizë e uthull ose majë sheqer (opsionale)
 • 4 lugë gjelle pesto
 • 1⁄2 tufë e vogël e borziloku, gjethet e zgjedhura (opsionale)

Metoda

 • HAPI 1

  Ngrohni vajin në një masë të madhe tenxhere dhe i skuqim qoftet deri sa të marrin ngjyrë kafe. E heqim dhe e lëmë mënjanë në një pjatë. Shtoni karrotën, selinon dhe qepën në tigan dhe skuqini për 10 minuta derisa të zbuten. Hidhni hudhrën, rigonin dhe dafinën. Hidhni domatet, fasulet, makaronat dhe lëngun. Lëreni të ziejë.

 • HAPI 2

  Shtoni përsëri qoftet në tigan dhe ziejini derisa makaronat të zbuten dhe qoftet të jenë gatuar. Rrëzoni dhe shtoni pak uthull ose pak sheqer për të balancuar aciditetin e domateve, nëse dëshironi. Hidhni në katër tasa, më pas rrotulloni një lugë pesto në secilën prej tyre. Sipër i hidhet borziloku për ta servirur.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles