Supë peshku në stilin tajlandez me zarzavate

Supë peshku në stilin tajlandez me zarzavate

Një supë me petë në stilin ramen me polok të qëndrueshëm, karkaleca deti dhe perime të shëndetshme – një tas me pak yndyrë dhe pak kalori

Përbërësit

 • 100 gr petë orizi kafe
 • 500 ml lëng pule ose peshku
 • 1 lugë gjelle Pastë tajlandeze e karrit të kuq
 • 4 gjethet e gëlqeres
 • 1 lugë gjelle salce peshku
 • 200 gr peshk i bardhë i qëndrueshëm pa lëkurë të tilla si pollock
 • 100 gr karkalec i papërpunuar mbret
 • 2 pak choi gjethet e ndara
 • grusht koriandër gjethet

Metoda

 • HAPI 1

  Gatuani petët duke ndjekur udhëzimet e paketimit. Rifreskojeni në ujë të ftohtë dhe kullojeni mirë.

 • HAPI 2

  Vendoseni lëngun në një tenxhere të madhe dhe përzieni pastën e kerit, gjethet e limonit, salcën e peshkut dhe 250 ml ujë të ftohtë. Lëreni të ziejë dhe gatuajeni për 5 minuta.

 • HAPI 3

  Pritini peshkun në kubikë afërsisht 3 cm dhe shtoni në tigan. Kthejeni në zjarr të ngadaltë dhe më pas gatuajeni për 2 minuta pa mbuluar.

 • HAPI 4

  Përziejini petët, karkalecat dhe pak choi dhe ziejini për 2-3 minuta ose derisa peshku dhe karkalecat të jenë gatuar. Shërbejeni në tasa të shpërndara me koriandër.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,585FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles