Përbërësit

 • 500 gr mish i bluar viçi
 • 5 decilitra lëng domatesh
 • 1 lugë sheqer
 • 3 lugë miell
 • 4 rriska bukë bajate
 • 1 vezë
 • 2 thelpinj hudhre
 • 1 kokë qepë
 • Gjysmë lëvore e grirë limoni
 • 20 gr djathë parmezan
 • 1,5 decilitra vaj
 • 300 gr makarona
 • 1 lugë biber i kuq
 • Borzilok
 • Kripë
 • Mëlmesa
 • Biber të zi

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Qepa pritet në katrorka ndërsa hudhra grihet shumë imët, makaronat zihen në ujë më kripë, pastaj kullohen nga lëngu i tepërt.

Buka bajate ngopet me ujë, pastaj kullohet nga lëngu i tepërt dhe thërrmohet me dorë.

Në enë bashkohen mishi i bluar, qepa e hudhra, korja e grirë e limonit, parmezani, buka e thërrmuar dhe biber i kuq, shtohen mëlmesa sipas shijës dhe masa ngjitet me dorë.

Në masa e përgatitur formësohen qoftet dhe fërgohen në pak vaj në të dy anët, sa të skuqen, pastaj qoftet nxirren nga vaji dhe lihen në vend të ngrohtë.

Në tenxhere të veçantë derdhet vaji, shtohet mielli dhe fërgohet pak, pastaj aty derdhen lëngu i domateve, uji, borziloku, sheqeri dhe mëlmesa sipas shijës dhe të gjitha zihen në temperaturë mesatare, duke përzier gjatë tërë kohës, derisa të fitohet dendësia e dëshiruar.

Në salcën e përgatitur vendosen qoftet e fërguara dhe zihen bashkë edhe 10 minuta, qoftet e gatshme shërbehen me makarona.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.