Përbërësit

 • 1 pulë
 • 100 gr rriska përshutë
 • 200 gr mish i bluar
 • 150 gr mushkëri pule
 • 50 gr oriz
 • 1 kokë qepë
 • 100 gr kërpudha të konservuara
 • 1 vezë
 • 1 brokoli
 • ½ lulelakër
 • 2 karrota
 • 100 gr gjalpë
 • 0,5 decilitra vaj
 • Erëza
 • Kripë
 • Biber i zi

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Mushkëritë e pulës, qepa dhe kërpudhat e konservuara priten në katrorka, orizi zihet në ujë me kripë e pastaj kullohet nga lëngu i tepërt.

Në pak vaj kaurdiset qepa, sa të marrë ngjyrë të kristaltë, pastaj shtohen mishi i bluar dhe mushkëritë e pulës, vazhdon kaurdisja derisa të zbuten të gjithë përbërësit.

Nga fundi i kaurdisjës shtohen kërpudhat e konservuara, orizi dhe ërëza sipas shijës, përzihen dhe lihen të ftohen, masës nga mishi i shtohet veza dhe përzihet.

Pula fërgohet me erëza të përziera, e pastaj me ndihme të një thike jo të mprehtë, lëkura e pulës ndahet nga mishi i bardhë, renditen rriskat e përshutës dhe lëkura sërish paloset në vendin e vet.

Brendësia e pulës mbushet me mbushjën e përgatitur dhe pula qepët me pe kuzhine.

Ena rezistuese ndaj zjarrit lyhet me vaj, vendoset në të pula e mbushur dhe mbulohet me letër alumini, pula piqet derisa të zbutet në furrën e nxehtë në temperaturë 250 gradë celsius.

Pastaj hiqet letra e aluminit, furrës i zvoglohet temperatura në 200 gradë celsius, derisa të skuqet pula.

Lulelakra, brokoli dhe karrotat zihen në ujë me kripë, derisa të zbuten e pastaj hiqen nga uji dhe kullohen nga lëngu i tepërt.

Perimet e ziera kaurdisen në gjalpë të nxehtë, shtohen erëza sipas shijës dhe shërbehen si garnir me pulën e mbushur.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.