Përbërësit

 • 1 pulë
 • 300 gr kërpudha
 • 30 gr bizele
 • 30 gr përshutë
 • 20 gr gjalpë
 • 50 gr ajkë
 • 100 ml qumësht
 • 1 lugë miell
 • 1 vezë
 • 2 lugë trumzë
 • 1 lugë majdanoz
 • Kripë
 • Biber i zi

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Kërpudhat, bizelet dhe përshuta kaurdisen në gjalpë të nxehtë, tunden ajka e qumështi dhe përzihen me katrorët e bukës.

Përzierja duhet të qëndrojë anash rreth 15 minuta, shtohet mielli, veza, majdanozi dhe të gjitha përzihen bashkë derisa të fitohet një brumë i trashë.

Furra nxehet në temperaturë 180 gradë celsius, pula pastrohet me ujë që rrjedh, me peceta letre të kuzhinës teret dhe brenda e jashtë i hedhet kripë, biber të zi dhe trumzë.

Pula mbushet me brumin e përgatitur dhe prerja mbyllet, në tavën e lyer me vaj pula pjekët rreth 1 orë. Gjatë pjekjës pula rrotullohet shpesh dhe i derdhet përmbi lëngu i kulluar në tavë.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.