Pogaçe e shpejtë e butë

spot_img

Perbersit:

6 gr tharm buke
250 ml ujë të vakët
1 lugë kripë
1 lugë sheqer
2 lugë vaj
350 gr miell.

Pergatitja:

Tharmin e bukës trazojeni me ujë të vakët e sheqer. Lëreni mënjanë që të fermentohet

Ndërkohë siteni miellin dhe sthojani kripën

Më pas në miell shtoni tharmin e fermentuar e vajin. Krijoni një topth brumi

Brumin tëhollojeni direkt me duar në një sipërfaqe të përmillur. Më pas vendoseni në tavën e mbuluar me letër pjekjeje. Mbi pogaçe krijoni disa vrima me pirun

Gjatë kohës që furra nxehet në 250 gradë, pogacja lihet të pushojë e mbuluar

Më pas vendoset në furrë. Kur e shikoni që ka nisur të krijojë kore, temperaturën uleni në 180 gradë

Pogaçja piqet derisa të skuqet mirë. Pas pjekes spërkatet pak me ujë dhe mbulohet me një pecetë

Ju befte mir!

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles