Pesë gjëra për të bërë kur udhëtoni në një destinacion të ri ushqimor

spot_img

Çdo destinacion mund të jetë një destinacion ushqimor, megjithëse disa qytete dhe zona do të dalin mbi të tjerat. Duke zgjedhur një destinacion bazuar në pjatat e tij, ju po siguroni se mund të stimuloni shqisat tuaja dhe të hapni një botë krejtësisht të re shijesh. Mundësitë janë të pafundme.

Pasi të keni zgjedhur destinacionin tuaj, gjithçka që mbetet është të vazhdoni. Për të shijuar vërtet përvojën dhe për të shijuar në maksimum atë festë ushqimore, do të dëshironi të ndiqni këtë udhëzues:

1. Kurseni buxhetin tuaj për të shijuar ushqimet më të mira

Nëse doni të hani mirë, do të dëshironi kurseni një buxhet të madh për vaktet tuaja. Kjo nuk do të thotë që ju do të hani në restorante me yje Michelin gjatë gjithë kohës, por që ju keni mundësinë. Do të jetë gjithashtu më mirë të kurseni për një opsion akomodimi që përmban një kuzhinë plotësisht të pajisur. Ndërsa ngrënia jashtë është padyshim një pikë kryesore, po ashtu është edhe përdorimi i përbërësve të freskët të shijshëm vendas për të përgatitur vaktet tuaja.

2. Vizitoni të gjitha tregjet e ushqimit

Tregjet e ushqimit janë vendet më të mira për të qenë për një ushqimor. Do të gjeni mundësi të shkëlqyera drekë, do të shijoni një shumëllojshmëri produktesh dhe sigurisht, do të jeni në gjendje të sillni disa artikuj në shtëpi. Erëzat dhe sendet e tjera në kavanoz janë dhurata perfekte për veten ose të dashurit tuaj.

3. Pyetni një vendas se ku të hani më pas

Mos kini frikë të pyesni vendasit! Shumë e dinë anglisht pa marrë parasysh se ku jeni në botë. Një vend i mirë për të filluar është të pyesni shitësit në një nga ato tregje ushqimore. Mos u ofendoni nëse nuk mund të përgjigjen, por vazhdoni të këmbëngulni. Ju do të keni një listë të fantazmave cilësore të fshehura në asnjë kohë.

4. Përfshihuni me kulturën

Të përfshihesh dhe të emocionohesh si vendas është një nga mënyrat më të mira për të shijuar vërtet çdo udhëtim dhe në shumë raste, mund të kombinosh dashurinë për ushqimin dhe pijen me këto kultura. Evropa, në veçanti, ka një kulturë të lulëzuar feste që ndjek sportin e tyre më të madh – futbollin. Ju mund të emocionoheni po aq sa ata duke investuar në disa baste futbolli e juaja. Ju do të jeni në gjendje të emocionoheni dhe të emocionoheni gjatë një loje në një pijetore me tifozë të tjerë vetëm për shkak të një basti – sado i vogël qoftë.

Është emocionuese të marrësh pjesë në këtë kulturë të gjallë dhe shpesh nuk do të duhet të shkosh larg. Në fakt, do të jeni në gjendje të gjeni edhe vendstrehime lokale në të njëjtën kohë, duke ju lejuar të shijoni pushimet tuaja të ushqimit dhe të përjetoni diçka të re.

5. Merrni një klasë gatimi për të mësuar vetë pjatat lokale

E fundit, por jo më pak e rëndësishme, shikoni rezervoni një klasë gatimi per veten tuaj. Mësoni gatimet lokale nga dora e parë dhe shijoni një përvojë unike që do ta mbani mend përgjithmonë. Faqet e rezervimeve në internet shpesh theksojnë përvoja të tilla. Ju do të jeni në gjendje t’i gjeni në AirBnB, për shembull, dhe do të jeni në gjendje të zgjidhni një opsion që mësohet në anglisht.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles