Përgatitja me 5 hapa: Numërimi mbrapsht për lënien e duhanit | Shëndeti i përditshëm

Duke hequr dorë pirja e duhanit është një nga gjërat më të mira që mund të bëni për shëndetin tuaj – dhe përfitimet fillojnë të shfaqen vetëm 20 minuta pasi të keni fikur cigaren e fundit, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Megjithatë, mund të jetë e vështirë të heqësh dorë, veçanërisht sepse shumica e njerëzve që bëjnë përpjekje do të përjetojnë simptoma të tërheqja e nikotinës. Lajmi i mirë është se duke zhvilluar një plan paraprakisht – dhe veçanërisht, duke zgjedhur një “ditë të lënies së duhanit” – mund të rrisni shanset që të qëndroni pa duhan përgjithmonë, thotë Douglas E. Jorenby, PhDdrejtor i shërbimeve klinike në Qendrën e Universitetit të Wisconsin për Kërkimin dhe Ndërhyrjen e Duhanit në Madison.

Këtu janë pesë hapa për t’u përgatitur për ditën e madhe.

1. Zgjidhni një datë brenda dy javëve të ardhshme

Sa më shpejt ta lini, aq më mirë – por mund t’ju duhet kohë për t’u përgatitur. Nëse është kështu, mund të dëshironi të zgjidhni një ditë që është e rëndësishme për ju – për shembull, ditëlindjen ose përvjetorin tuaj të martesës. Disa njerëz gjithashtu zgjedhin të lënë duhanin në ditën e Vitit të Ri ose të enjten e tretë të Nëntorit, që është dita e Smokeout vjetor të Shoqatës Amerikane të Kancerit. Pavarësisht nga dita që zgjidhni, shënojeni atë në kalendarin tuaj për ta zyrtarizuar.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,585FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles