Përfundon gjuetia për luanin malor që sulmoi djalin 5-vjeçar nga Kalifornia

HALF MOON BAY, Kaliforni – Zyrtarët e kafshëve të egra në Kaliforni kanë ndërprerë kërkimin për një luan malor që sulmoi një djalë 5-vjeçar i cili ishte në një shteg ecjeje në Kaliforninë veriore rurale, duke thënë se kishte pak shanse për ta kapur kafshën.

Departamenti i Peshkut dhe Kafshëve të Egra në Kaliforni tha të premten se testimi i ADN-së konfirmoi se një luan malor ishte përgjegjës për sulmin të martën e kaluar në San Mateo County, në jug të San Franciskos.

Por përpjekjet për të gjurmuar dhe kapur luanin u penguan sepse hetuesve iu është mohuar qasja në pronën private pranë vendit të sulmit.

“Kjo mungesë aksesi, e kombinuar me përkeqësimin e motit dhe natyrën nomade të luanëve malorë ka zvogëluar shanset për një kapje të suksesshme,” tha kapiteni Patrick Foy, një zëdhënës i departamentit.

Pak para orës 19:00 të së martës, djali ishte në shtegun përgjatë rrugës Tunitas Creek dhe kishte vrapuar përpara nënës dhe gjyshërve të tij kur macja e madhe u hodh mbi të dhe e nguli në tokë, thanë autoritetet dhe anëtarët e familjes.

Nëna e tij, Suzie Trexler, ngarkoi pumën dhe ajo e la djalin të ikte dhe iku.

Djali nuk ishte kafshuar, tha Foy. Megjithatë, fytyra e tij ishte gërvishtur dhe ai kishte një kockë të thyer pranë syrit, tha tezja e tij, Amie Wagner për Chronicle.

Ai u trajtua në një spital lokal.

Luan mali sulmetnjerëz janë të rralla. Rreth 20 sulme të konfirmuara kanë ndodhur në Kaliforni në më shumë se një shekull të mbajtjes së të dhënave dhe vetëm tre kanë qenë fatale, sipas Departamentit të Peshqve dhe Kafshëve të Egra.

Shtatorin e kaluar, një djalë 7-vjeçar u kafshua nga një luan malor teksa ecte me babanë e tij rreth muzgut në një park pranë Santa Clarita në Kaliforninë Jugore. Babai e trembi kafshën dhe fëmija u trajtua për plagë relativisht të lehta.

Incidenti i fundit para të martës ndodhi në shtator kur një pumë sulmoi një djalë 7-vjeçar në Pico Canyon Park në Los Angeles County. Edhe ai fëmijë mbijetoi.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,757FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles