Patate në mënyrë Franceze

spot_img

Përbërsit:

-1 kg patate,
-250 g suxhuk,
-3 ve,
-1 gotë ajkë e thartë, kripë dhe vaj.

Përgatitja: Pasi të lahen patatet qiten të zihen ashtu me lëvore. Gjithashtu edhe vezët duhet të zihen. Patatet dhe vezët e ziera qërohen dhe priten ën rrathë. Në një enë të cekët renditen patatet të cilat kriposen, pastaj copat e cuxhukut të prera dhe vezët. Kështu veprohet derisa të kemi patate. Randi i fundit është mirë të jetë patate. Pasi të bëhet randitja e patateve, mbi qitet ajka dhe gjella futet në furrë për disa minuta.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,872FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles