Kek i lagur me lëng qershije

spot_img

Perberesit:
4 veze
100 gr sheqer
2 luge kakao
150 ml qumesht
60 ml vaj
200 gr miell
sode buke (bikarboni)
1 pakete vanilje (qese)
1 gote leng qershie (une perziva ca dhe me portokall, mund te perdorni dhe lengje te tjera sipas deshires)

Pergatitja :
Perzini 4 vezet me sheqerin,kakaon,vajin dhe qumeshtin.Nga ky mix lini menjane nja 100 ml ne nje gote uji.Ne pjesen qe ngelet shtoni miellin (te cilin e keni perzier me pare me soden) dhe vaniljen dhe perzijini dhe njehere

Me tej futeni kete mase ne nje tepsi xhami apo kallëp te lyer me pare me pak gjalpe dhe vijeni te piqet per 45-50 minuta ne 180 grade

Me pas nxirreni nga furra dhe hidhni siper kekut lengun e qershive (sic ju thashe une i shtova dhe lengun e nje limoni si dhe i lashe kokrrat e qershive pasi i qe shtrydhur lengu brenda ne gote)

Lejeni 5 minuta sa te pije lengun dhe me pas hidhini dhe miksturen qe patet vene menjane ne nje gote qe ne fillim .Kujdesuni qe te laget mire tere keku.

Me tej futeni ne furre serish dhe lijeni ta pije vete lengun pa e ndezur me furren! lereni 15 minuta do ta shikoni qe eshte gati kur miksi qe i hodhet ne fund te rri si i mpiksur!

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,872FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles