Përbërësit

 • 8 patate
 • 100gr gjize deleje
 • 150gr krem maskarpone
 • 50gr salmon i tymosur
 • pak bishta qepe te njome
 • kripë
 • pier i bardhe

Hapat

 1. Lajme patatet me gjithe lekure dhe i mbeshtjellim nje nga nje me leter alumini, me pas i vendosim ne nje tepsi dhe i pjekim ne furre ne temperaturen 200gr per nje ore
 2. Pergatitim “xhaketen” Patatet si jane pjekur do te rezultojne te buta. I nxjerrim nga letra e aluminit ,i presim nga siper dhe heqim pak nga tuli i tyre ne menyre qe te krijojme pak vend per te futur mbushjen.Duhet te tregojme kujdes qe te mos u prishim apo heqim lekuren.
 3. Presim holle bishtat e qepes dhe i perzjejme ne nje tas bashke me gjizen, maskarponen dhe salmonin e prere ne kube te vegjel, duke formuar ne kete menyre nje krem te trashe.
 4. Rregullojme me kripe e piper dhe mbushim patatet.
 5. I vendosim me rradhe ne tepsi dhe leme akoma per 10′ te piqen ne temperature 200°.
 6. Serviren ende te ngrohta si antipaste.
 7. SHENIM – Mbushjen mund ta beni sipas fantazise tuaj ose ne baze te perberesve qe dispononi, si psh djathe i bute+copa proshute,veze te skuqura etj…