Patate kërcëlluese në furrë

(të shijshme për iftarë)

Përbërsit:

2 kg patate
2 luge miell misri
2 luge grize misri
1 luge vegete
1 luge piper i kuq
Pak krip,ereza tjera sipas deshires

Udhëzimet:

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Patatet i qerojme,pastrojme dhe thajme me leter kuzhine.
Pastaj prejme ne pjese per se gjati.
Perzijme miellin emisrit,grizen,melemseat sipas deshires.
Ne enen me patatet qesim perzirjen e erezave,dhe perzijme me duar derisa te marrin melmesat ne te gjitha pjeset e patateve.
Ne furre te nxehte vendosim taven e lyer em vaj ose dy luge margarin,pasi te nxehet ne max qesim patatet.
Taven veme ne furre per 30 minuta ne 200 grade,pastaj nxjerrim nga furra,perzijme edhe nje here mire pastaj kthejm prap ne furre edhe per 10-15 minuta.
Patatet e pjekura i servojme me sallate stine,mish te pjekur etj

——–

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,684FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles