Patate furre me rrikë dhe krem ​​kosi

Patate furre me rrikë dhe krem ​​kosi

krokante nga jashte, kremoze dhe e bute ne mes – nje pamje e re e patateve te pjekura

Përbërësit

 • 3 patate të mëdha për pjekje me miell mundësisht mbreti Eduard
 • 3 vezë e madhe të verdhat
 • 142 ml krem kartoni të dyfishtë
 • 3-4 lugë gjelle rrikë e nxehtë e grirë
 • 1-2 lugë gjelle limon i freskët lëngu
 • 50 gr gjalpë

Metoda

 • HAPI 1

  Ne mengjes – Nxehim furren ne 220C/gaz 7/fan 200C dhe i pjekim patatet per rreth 1 ore derisa pjesa e brendshme te zbutet.

 • HAPI 2

  Rrihni të verdhat e vezëve, kremin, 3 lugë gjelle rrikë dhe 1 lugë gjelle lëng limoni në një tas të madh. Pritini patatet përgjysmë dhe hidhni me lugë të brendshmet në tas, duke i rezervuar lëkurat.

 • HAPI 3

  Pure pataten dhe aromatizuesit së bashku, më pas i rregullojmë me kripë dhe pak piper. Shijoni dhe shtoni më shumë rrikë dhe/ose lëng limoni nëse kërkohet. Grumbulloni patatet përsëri në lëkurat, më pas vendosni patatet në një tepsi. Mbulojini lirshëm me film ushqimor dhe mbajini të freskëta, jo të ftohta.

 • HAPI 4

  Gjysmë ore para servirjes – lyejmë mbushjen me copëza gjalpi dhe e pjekim në furrë me byrekun për 25-30 minuta derisa majat të marrin ngjyrë kafe.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles