Bukë me hudhër me djathë

Bukë me hudhër me djathë

Kjo shkon
me kaq shumë pjata familjare, të tilla si spec djegës,
supave, sallatave dhe barbekjuve

Përbërësit

 • 500 gr miell i fortë i bukës së bardhë
 • 7 g qese/1,5 lugë maja me veprim të shpejtë
 • 1 lugë kripë
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • 1 lugë gjelle mjaltë të pastër
 • 2 thelbet e hudhres i grimcuar
 • 25 g gjalpë të butë
 • 100 gr çedar i pjekur i grirë
 • grusht trumzë gjethet

Metoda

 • HAPI 1

  Matni miellin, majanë dhe kripën në një tas të madh. Përzieni 300 ml ujë të nxehtë me dorë me vaj dhe mjaltë në një enë, më pas hidheni në përzierjen e thatë, duke e përzier gjatë gjithë kohës për të bërë një brumë të butë.

 • HAPI 2

  Kthejeni brumin në një sipërfaqe të lyer pak me miell, më pas gatuajeni për 5 minuta derisa brumi të mos ndihet më ngjitës, duke e spërkatur me pak më shumë miell sipas nevojës. Tani shtrijeni atë për t’iu përshtatur tepsisë së rrotullës zvicerane.

 • HAPI 3

  Përzieni hudhrën me gjalpin, më pas lyejeni brumin. Spërkateni mbi djathë dhe copëtoni trumzën. Mbulojeni bukën me një film ngjitës të lyer pak me vaj dhe më pas lëreni në një vend të ngrohtë të ngrihet për 40 minuta.

 • HAPI 4

  Ngrohni furrën në 200C/tifoz 180C/gaz 6. Hiqni filmin ngjitës dhe më pas piqni bukën për 30 minuta derisa të marrë ngjyrë të artë dhe të skuqet. Lëreni të ftohet për 10 minuta, më pas priteni në 12 pjesë dhe shërbejeni.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles