Pas tentativës për vetëvrasje, femrat e reja në rrezik më të lartë për përdorim të substancave

Gratë dhe vajzat e reja kanë më shumë gjasa të zhvillojnë probleme serioze të përdorimit të substancave pas një tentative për vetëvrasje, sugjeron një studim.

Studiuesit ndoqën më shumë se 122,000 të reja femra për rreth tre dekada, duke filluar nga mosha 8 deri në 19 vjeç. Në përgjithësi, rreth 5,800 prej tyre, ose pak më pak se 5 përqind, kishin tentuar vetëvrasje.

Gjatë ndjekjes, gratë që kishin një histori të tentativës për vetëvrasje kishin 5 herë më shumë gjasa të shtroheshin në spital për një çrregullim të përdorimit të substancave, raportuan studiuesit në JAMA Psikiatria. Shanset u rritën me numrin e tentativave për vetëvrasje, me tre ose më shumë tentativa për vetëvrasje të shoqëruara me 21 herë rrezikun e shtrimeve në spital nga përdorimi i substancave.

Ndërsa rreziku i zhvillimit të çrregullimeve të përdorimit të substancave ishte më i lartë gjatë pesë viteve të para pas një tentative për vetëvrasje, këto gra mbetën në rrezik të shtuar edhe pasi kishin kaluar 15 vjet ose më shumë.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles