CDC Hetimi i rasteve të hepatitit tek fëmijët ndërsa shpërthimi vazhdon

Gjashtë fëmijë amerikanë kanë vdekur nga një lloj i pashpjegueshëm i hepatitit që ka sëmurë më shumë se 180 fëmijë në 36 shtete dhe territore, sipas Qendrave të SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC).

Agjencia tha se po shqyrton rastet që datojnë që nga tetori i vitit 2021. Jo të gjitha ato raste mund të përfundojnë të lidhura me shpërthimin aktual.

Më herët në maj, Jay Butler, MD, zëvendësdrejtor për sëmundjet infektive në CDC, tha se shumica e fëmijëve janë shëruar plotësisht, por pothuajse të gjithë u shtruan në spital dhe 14 fëmijë kishin nevojë për transplantim të mëlçisë. Më shumë se gjysma e këtyre fëmijëve rezultuan pozitivë për infeksione adenovirus, tha Dr. Butler.

“Ajo që ne nuk e dimë ende – por hetuesit si këtu dhe në mbarë globin janë duke punuar shumë për të përcaktuar – [what] është shkaku”, tha Butler. “Adenovirus është zbuluar tek disa nga fëmijët, por nuk e dimë nëse është shkaku i këtyre sëmundjeve”.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,586FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles