Panda gjigante e dhuruar nga Kina vdes në kopshtin zoologjik të Tajvanit

TAIPEI, Tajvan – Tuan Tuan, një nga dy panda gjigante i dhuruar për Tajvani nga Kinëvdiq të shtunën pas një sëmundjeje të shkurtër, tha kopshti zoologjik i Taipeit.

Asnjë shkak i vdekjes nuk u dha menjëherë, por raportet e mëparshme thanë se panda besohej të kishte një tumor malinj të trurit, duke nxitur Kinën për të dërguar një palë ekspertësh në Tajvan në fillim të këtij muaji për të ndihmuar në trajtimin e tij.

Tuan Tuan nuk u përgjigj dhe pas një seri konfiskimesh, të shtunën u vendos në një koma të induktuar, sipas raporteve të lajmeve tajvaneze.

Tuan Tuan dhe shoku i tij, Yuan Yuan, u dhuruan në kopshtin zoologjik në vitin 2008 gjatë një kohe të ngrohjes së marrëdhënieve midis Kinës dhe Tajvanit, të cilat u ndanë në mes të luftës civile në vitin 1949. Të dy kanë lindur në Kinë në vitin 2004 dhe patën sukses të kishin një palë këlyshë. në Tajvan.

Jetëgjatësia mesatare për pandat në natyrë është 15-20 vjet, ndërsa ato mund të jetojnë për 30 vjet ose më shumë nën kujdesin e njeriut.

Marrëdhëniet midis Pekinit dhe Taipeit kanë rënë ndjeshëm në vitet që nga ardhja e dyshes, me Kinën që ndërpreu kontaktet në 2016 pas zgjedhjes së Presidentit të prirur për pavarësi. Tsai Ing-weni cili u rizgjodh në vitin 2020.

Kinë dërgon panda jashtë vendit si shenjë e vullnetit të mirë, por ruan pronësinë mbi kafshët dhe çdo këlysh që prodhojnë. Një nuskë kombëtare jozyrtare, kafshët janë vendase në Kinën jugperëndimore, riprodhohen rrallë dhe mbështeten pothuajse ekskluzivisht në një dietë me bambu.

Rreth 1,800 panda jetojnë në të egra, ndërsa 500 të tjera janë në kopshte zoologjike ose rezervate, kryesisht në Sichuan, ku ato janë një specie e mbrojtur, por mbeten nën kërcënim nga humbja e habitatit.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles