Palpeta me pjeper

spot_img

Perbersit:

  • 300 ml qumesht
  • 1 veze
  • 150 gr miell
  • 1 luge sheqer
  • 1 sheqer vanilje
  • 1 kg pjeper
  • 1 sheqer vanilje
  • 2-3 luge rum ose tjeter arome
  • 3-4 leng portokalli
  • Krem pana(shllag) te pergaditur sipas udhezimeve ne qeske

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Udhezimet:

Ne ne nje ene qesim vezen,qumeshtin,miellin,sheqerin dhe sheqerin e vaniljes.

Perzijme mire qe mos te mbeten kokerrza nga mielli.

Pjeprin e qerjome,largojme farat.

Gjysmen e pjeprit e grijme ne rende dhe shtojme tek masa e qullet,perzijme mire dhe leme per 10 minuta.

Ne nje tigan te nxehur mire, qesim pak vaj,nxehim serish dhe qesim nga nje luge te madhe nga masa per palpeta(cdo here perzihet masa qe mos te fundrroje pjepri).

Palpetave te pjekura ne te dyja anet, I shtojme pjeper te grire ne katrorka te vogla dhe krem pana.(pjeprit paraprakisht I shtojme aromat dhe lengun e portokallit).

——–

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles