Një martesë shkëmbore mund ta bëjë më të vështirë rikuperimin nga një atak në zemër

spot_img

Shprehja “dashuria mund të të thyejë zemrën” mund të jetë më e drejtpërdrejtë nga sa mendoni. Problemet e marrëdhënieve mund të çojnë në stres të lartë, i cili nga ana tjetër mund të ndikojë negativisht në shëndetin e zemrës, duke përfshirë rikuperimin e sulmit në zemër, pasi Universiteti i Rochester shënime.

Hulumtimi paraprak do të prezantohet më 6 nëntor në Sesionet Shkencore të Shoqatës Amerikane të Zemrës 2022 zbuloi se stresi martesor në mesin e të rriturve më të rinj – të moshës 18 deri në 55 vjeç – ishte i lidhur me një rikuperim më të keq pas një ataku në zemër. Gjetjet e studimit nuk janë publikuar në një revistë të rishikuar nga kolegët.

“Profesionistët e kujdesit shëndetësor duhet të jenë të vetëdijshëm për faktorët personalë që mund të kontribuojnë në rikuperimin kardiak dhe të fokusohen në drejtimin e pacientëve drejt burimeve që ndihmojnë në menaxhimin dhe reduktimin e tyre. nivelet e stresit”, tha autori kryesor i studimit Cenjing Zhunjë kandidat për doktoraturë në departamentin e epidemiologjisë së sëmundjeve kronike në Shkollën e Shëndetit Publik Yale në New Haven, Connecticut, në një Njoftimi për shtyp.

Tendosja martesore mund të sjellë dhimbje gjoksi dhe simptoma të tjera

Për analizën e tyre, Zhu dhe kolegët e saj në Yale shqyrtuan të dhënat spitalore për 1,593 të rritur që ishin ose të martuar ose në një partneritet të përkushtuar dhe të trajtuar për një atak në zemër në 103 spitale amerikane në 30 shtete në të gjithë vendin midis 2008 dhe 2012.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles