Një duzinë majmunë ketri u vodhën nga një kopsht zoologjik në Luiziana, thonë zyrtarët

Një duzinë majmunësh ketri u vodhën nga një kopsht zoologjik në Luiziana të shtunën, më pak se dy ditë para se të vidheshin një palë majmunësh nga kopshti zoologjik i Dallasitthonë zyrtarët.

Personi që vodhi kafshët në Luiziana hyri në Zoosiana në Broussard – një qytet rreth 7 milje në juglindje të Lafayette – pak para mesnatës dhe vodhi kafshët nga një ekspozitë majmuni ketri, tha kopshti zoologjik në një Postimi në Facebook.

“Është një situatë shumë e trishtueshme, padyshim, ne jemi zemërthyer,” Menaxheri i Përgjithshëm i Zoosania, Matt Oldenburg. tha për degën e NBC KLAF të Lafayette.

Veterineri i kopshtit zoologjik dhe ekipi i kujdesit për kafshët kanë inspektuar majmunët e mbetur dhe kanë përcaktuar se “nuk ka asnjë problem tjetër të dukshëm që ndikon në shëndetin ose mirëqenien e tyre”.

Një majmun ketri
Një majmun ketri.Jean-Francois Monier / AFP përmes skedarit Getty Images

Zyrtarët e kopshtit zoologjik po punojnë me agjencitë lokale, shtetërore dhe federale për të hetuar vjedhjen, sipas postimit në Facebook. Shefi i policisë së Broussard, Vance Olivier i tha KLAF-it se autoritetet po shqyrtojnë pamjet e vëzhgimit nga rrethi i kopshtit zoologjik në përpjekje për të gjetur një të dyshuar, i cili do të përballet me një akuzë për vjedhje.

Vjedhja ndodhi më pak se dy ditë përpara se çifti i majmunëve të perandorit tamarin të raportohej i zhdukur nga mbyllja e tyre në kopshtin zoologjik të Dallasit në atë që hetuesit besonin se ishte një vjedhje. Ata majmunë ishin u gjet të martën në dollapin e një shtëpie të braktisur në Lancaster, një qytet rreth 16 milje në jug të Dallasit. Majmunët janë kthyer në kopshtin zoologjik të Dallasit, nuk është bërë asnjë arrestim dhe një hetim për zhdukjen e kafshëve është në vazhdim, tha departamenti.

Vjedhja e majmunëve në Dallas ishte e fundit në një varg ngjarjesh të dyshimta të ndodhë në kopshtin zoologjik: një shkaba 35-vjeçare e rrezikuar u gjet e vdekur atje më 21 janar me atë që autoritetet e përshkruan si “një plagë të pazakontë”.

Më herët gjatë muajit, a leopardi i turbullt shpëtoi nga rrethimi i tij pasi ishte prerë qëllimisht, sipas autoriteteve, të cilët thanë se zona e habitatit të majmunit langur ishte prerë gjithashtu, por asnjë nga ato kafshë nuk shpëtoi. Leopardi përfundimisht u kap dhe u kthye në rrethimin e tij.

Një zëdhënës i kopshtit zoologjik tha më parë se ka forcuar sigurinë duke shtuar më shumë roje dhe kamera gjatë natës. Sipas zëdhënësit, kopshti zoologjik ofroi gjithashtu një shpërblim prej 10,000 dollarësh për informacionin që çon në një arrestim dhe një aktakuzë për incidentet.

Një zëdhënës i Departamentit të Policisë së Dallas tha për NBC News se agjencia është në dijeni të vjedhjes së majmunëve në Luiziana dhe se “do të jetë pjesë e hetimit në vazhdim”.

Një zëdhënës i Departamentit të Policisë Broussard nuk mund të kontaktohej menjëherë për koment.

Majmunët e ketrit janë vendas në Amerikën e Jugut dhe kanë një jetëgjatësi mesatare prej 21 vjetësh. sipas Animal Diversity Web, një bazë të dhënash në internet e mbajtur nga Universiteti i Miçiganit. Ata jetojnë në grupe deri në 300 majmunë, “me femrat që përbëjnë bërthamën qendrore të grupit”, sipas bazës së të dhënave, e cila shton se ata mund të jetojnë lehtësisht në robëri dhe dikur shiteshin si kafshë shtëpiake.

Sipas ligjit të shtetit të Luizianës, mbajtja e majmunëve si kafshë shtëpiake është e paligjshme, sipas Qendrës Juridike dhe Historike të Kafshëve në Universitetin Shtetëror të Miçiganit.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,757FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles