Ndriçimi i dritës mbi dëmtimin traumatik të trurit dhe dhunën në familje

Pamela, e cila dëshiron të hiqte mbiemrin e saj për masat paraprake të sigurisë, ishte 33 vjeç kur ish-bashkëshorti i saj, ndërsa ishte shumë i dehur, tentoi ta mbyste me një zinxhir qeni. Ajo u çlirua nga shtrëngimi i tij, por ai e ngriti nga këmbët dhe e goditi pjesën e pasme të kokës së saj në mur. Pamela tha se humbi vetëdijen, por nuk është e sigurt për sa kohë.

Tetëmbëdhjetë vjet më vonë, ajo ende po përjeton simptoma të tilla si dhimbje koke, humbje kujtese, çrregullimi i stresit post-traumatikdhe probleme hormonale.

Pamela, tani 51 vjeç, u diagnostikua me sindromi pas tronditjes disa vite pas incidentit. Ajo beson se dëmtimi traumatik i trurit (TBI) që pësoi nga dhuna në familje është ajo që po i shkakton problemet e saj sot.

Si shumë viktima të dhunës në familje, Pamela nuk kërkoi kujdes mjekësor menjëherë pas plagosjes së saj. Ajo tha se ishte e fokusuar kryesisht në arratisjen nga abuzimi. Ajo gjithashtu ndjeu një nivel të thellë turpi.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,587FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles