Musakë me patate

Përbërsit:

 • 400 gr domate te konzervuara ose salce domatesh
 • 4-5 patate te medha
 • Vaj per fergim
 • 2 luge margarin
 • 1 qepe
 • 3 thelpinje hudher
 • 700 gr mish i bluar
 • 45 gr parmezan(djath i grire)
 • 1 luge prezle(therrime buke te grire)
 • melmesa(krip,piper i kuq,piper i zi,vegete,magdanoz,etj sipas shijes

Glazura e njelmët:

 • 2 luge margarin
 • 3 veze
 • 250 ml qumesht
 • 45 gr parmezan
 • 2 luge prezle

Udhëzimet:

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Patatet i qerojm dhe grijme ne feta shume te holla.

Fetat e patates i fergojm ne vaj nga te dyja anet,nxjerrim nga tigani dhe qesim ne ene te mbuluar me leter kuzhine te thith yndyren e tepert.

Pastaj grijme qepen,hudhren dhe fergojme ne vaj derisa te zbuten,shtojme mishin e bluar,dhe fergojme derisa mishi te nderroje ngjyren dhe behet sikurse kokrra.

Pastaj shtojme melmesat sipas shijes,shtojme domatet e grira ose salcen e domates dhe vazhdojme zierjen edhe per 10-15 minuta.

Mishin e largojme nga zjarri,shtojme parmezanin,dhe prezlet.

Enen e qelqit zjarrerezistuese e lyejm me margarin,shtrijme nje shtrese patatesh te ferguara,nje shtrese mishi,nje shtrese patatesh,nje shtrese mishi dhe perfundojme me patatet.

Pastaj perziejme margarine e zbutur me vezet,qumeshtin,parmezanin dhe prezlet dhe qesim siper shtrese te patateve.

Pjekim ne furre te nxehte 190 grade per 40 minuta

——–

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak

Previous articleSpeca çara me karota turshi
Next articleShish pule

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,443FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles