Përbërësit

 • 500 gr mish i bardhë gjeldeti
 • 150 gr përshutë
 • 16 fletë të mëdha spinaqi
 • 16 petë të brumit për lazanje
 • 0,5 decilitra vja
 • Salcë curry
 • Biber i zi
 • Erëza
 • Për salcë
 • 100 gr gjalpë
 • 2 lugë miell
 • 2 decilitra qumësht
 • 2 decilitra shtalpë për zierje
 • 2 lugë djathë parmezan

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Mish i bardhë i gjeldetit priten për së gjati në 8 shkopinj të trashë, shkopinjtë e mishit lyhen me salcën curry dhe me erëza të përziera sipas shijës.

Mishi kaurdiset në vaj të nxehtë, derisa të skuqet, fletët e spinaqit pastrohen, ndërsa brumit për llazanje zihet pakëz në ujë me kripë me qëllim që të zbutet.

Në petë të brumit për llazanje vendoset një fletë spinaqi, mbulohet me petën tjetër të brumit për llazanje dhe sërish vendoset një fletë spinaqi, përmbi fletë spinaqi vendoset një rriskë përshutë dhe pastaj vendoset një shkop i mishit të bardhë të gjeldetit.

E tëra mbështillet në role, kështu vazhdohet derisa të harxhohet i tërë materiali.

Roletë e përgatitur renditen në tavën rezistuese ndaj zjarrit, të lyer paraprakisht me vaj pastaj lyhen me salcën e përgatitur dhe piqen në furrën e nxehtë në temperaturë 200 gradë celsius.

Salca: në një tenxhere të vogël shkrihet gjalpi pastaj shtohet mielli dhe kaurdiset pak, gradualisht shtohen qumështi dhe shtalpa për zierje dhe përzihen gjatë tërë kohës, derisa të fitohet dendësia e dëshiruar.

Nga fundi i kaurdisjës shtohet djathi parmezan, erëza sipas dëshirës dhe salca lihet të ftohet.

Në salcën e përgatitur shtohet i verdhi i vezës dhe përzihet.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.