Mini molto

spot_img

moni moltoPËRBËRËSIT:

½ kg miell,
¼ lit qumësht,
1 qeskë maja,
2 lugë sheqer,
pak kripë,
1 sheqer vanileje,
2 vezë,
½ qeskë pluhur paste,
2 lugë vaj,
2 lugë margarinë.
Në qumësht të vakët me një lugë miell dhe pak sheqer, derdhet maja dhe vendoset në vend të ngrohtë gjersa të vijë. Në masën e miellit të përzier me pluhur paste, qiten maja e ardhur, 1 vezë e tundur, 2 lugë sheqer, një sheqer vanilje, pak kripë dhe 2 lugë vaj. Në tavolinë të përmillur ngjeshen përbërësit mirë, gjersa të fitohet një brumë i butë dhe i lëmuar. Pasi të ngjeshet mirë, brumi duhet të qëndrojë në vend të vakët gjersa të dyfishohet masa. Brumi I ardhur ndahet në 4 kuleq, tëhollohen në madhësi pjate dhe priten në 8 pjesë. Cdo pjesë lyhet me vaj, qitet nga një lugë djathë i troshitur i përzier me të bardhë veze dhe mbështillen kiflet të cilat palosen në tepsi të lyer me yndyrë. Mbi lyhen me të verdhë veze dhe u hidhet susam. Mbi cdo kifle vihet nga një copëz margarine. Posa të kycet furra në temperaturë 180 gradë C, futen në furrë për tu pjekur gjersa të skuqen.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,872FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles