Minestrone me perime verore

Minestrone me perime verore

Një supë e shëndetshme verore – e bazuar në një klasik italian dhe e mbushur me zarzavate, është një burim i mirë i fibrave dhe vitaminës C

Përbërësit

 • 3 lugë gjelle vaj ulliri
 • 2 presh të prera imët
 • 2 selino shkopinj, të grira imët
 • 2 kungulleshkat të prera në katër pjesë për së gjati dhe më pas në feta
 • 4 thelbet e hudhres të grira imët
 • 1l lëng perimesh
 • 250 g asparagus skajet e drurit të hequra, të copëtuara
 • 100 gr bizele të freskëta ose të ngrira
 • 200 gr bathë për të ushqyer kafshë dyfishtë nëse keni kohë
 • tufë e vogël borziloku shumica e grirë
 • bukë me kore për të shërbyer

Metoda

 • HAPI 1

  Ngrohni vajin në një tenxhere të madhe, shtoni preshin dhe selinon dhe ziejini për 8 minuta derisa të zbuten. Shtoni kungujt dhe hudhrat. Gatuani butësisht për 5 minuta më shumë.

 • HAPI 2

  Hidhni lëngun dhe ziejini të mbuluara për 10 minuta. Shtoni shpargujt, bizelet dhe fasulet dhe ziejini edhe për 4 minuta të tjera, derisa të gatuhen. Hidhni borzilokun e grirë dhe e rregulloni mirë. I shpërndajmë me gjethe borziloku dhe e servirim me bukë me kore.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles