Mashurka te ziera

spot_img

Përbersit:

  • mashurka 1 kg,
  •  gjalpë 2 lugë gjelle,
  •  kripë, piper,
  •  majdanoz e kopër.

Pergatitja:
Mashurkat e njoma pastrohen nga bishti dhe fijet anësore, lahen, priten në copa rreth 2-3 cm të gjata dhe hidhen në ujë të vluar me kripë për t’u zier. Pas 10-15 minutash, në qoftë se mashurkat janë zbutur kullohen, vendosen në pjatë, rregullohen me gjalpë, piper të zi, majdanoz e kopër të grirë hollë.

Mashurkat, sipas dëshirës, mund të kaurdisen në tigan me gjalpë. Në këtë rast është më mirë të zihen të tëra dhe pastaj të priten për së gjati. U hidhet kripë, piper, majdanoz dhe kopër e grirë hollë.

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles